YOUTUBE

INSTAGRAM

Dünden Bugüne Kokteyl Kültürü

NEXT REPUBLIC

17 ve 18’inci yüzyıllar: Şarabın ve biranın doğumu, üretimi ve tüketiminin yaygınlaşması.
1803-1806: Kokteylle ilgili ilk yazılı kanıtlara, bulgulara rastlandığı yıllar…
1805: Henri Louis Pernod, absent üretimi için ilk üretimhaneyi Fransa’da, Pontarlier’de açar.
1824: Alman doktor Johann Gottlieb Benjamin Siegert, rom, kantaron ve portakal kabuğu kullanarak tarihin ilk resmi aromatik bitterini üretir. Aynı reçete günümüzde geçerliliğini korumaya devam ediyor.
1834: Tarihin bilinen ilk kokteyli… New Orleans’ta yaşayan Antoine Amédée Peychaud, aslen bir şifa ilacı olarak tasarladığı bitki özü karışımı peychaud bitterini, konyak ve şekerle karıştırır, bir yumurta kabı olarak bilinen “coquetier” kabında sunar. Amerikalıların “coquetier” sözcüğünü telaffuz etme şekli, karışıma “kokteyl” denmesine neden olur.
1853: Andrew Usher, tahıl ve malt viskilerini karıştırarak tarihin ilk blend yani karışım viskisini üretir.
1862: Miksoloji sanatının öncüsü olarak bilinen Jerry Thomas’ın ilk kokteyl kitabı, “The Bartender’s Guide” piyasada.
1863-1895: Avrupa, asmabitinin yol açtığı bağ hastalığının etkisi altında. Şaraplık üzüm üretiminin, konyak ve şarap yapımının durması, Avrupalıları başta absent olmak üzere çeşitli alkol yapımlarına yöneltiyor. Aynı dönem New Orleans barlarında konyak, yerini çavdar viskisine bırakıyor.
1870: Manhattan’ın doğum yılı… New York’ta, Manhattan Club’ın başkan adayı Samuel J.Tilden onuruna düzenlenen davet için sıfırdan bir kokteyl yaratma fikri “Manhattan” efsanesini doğurur.
1870’ler: İlk buz makinesinin üretimi ve küp buzun barlarda kullanımının artması.
1904: Yüzyılın en önemli kokteyli Dry Martini’nin Paris’teki Grand Otel Bar’da ilk kez hazırlanması, Martini’nin doğumu…
1908: Modern mimarların öncüsü Adolf Loos, Viyana’da ilk kez Amerikan barı dizayn eder, “Amerikan Barı” diye bir bar kategorisi doğar.
1910: Ölümlere yol açacak derecede dengesiz ve kontrolsüz üretilen absent için zor yıllar… Üretimi ve içilmesi Avrupa’da tamamen yasaklanır.
1911: Paris’teki Harry’s Bar’ın açılması, “Side Car” ve “White Lady” gibi unutulmakta olan ikonik kokteyllerin yeniden doğması…
1917: Rus devrimi ile birlikte dünyada eş zamanlı bir votka devrimi yaşanır. Anavatanından kaçan çoğu Rus, votka yapım tekniğini ve reçeteleri tüm dünyaya yayar.
1919: Barmen Fosco Scarselli, Floransa’daki Café Casoni’de İngiltere seyahatinden dönen Camillo Negroni için özel bir kokteyl hazırlamak ister, Americano kokteyline bir shot cin ekler ve Negroni efsanesi böyle doğar.
1919-1933: ABD’de içki yasağının hüküm sürdüğü yıllar.. Sıkı kontrol ve ağır ceza bugün “Speakeasy” olarak bilinen gizli barların doğuşuna sebep olur. Bur barlara, bazen bir kitapçının raflarından bazen bir kasap içindeki dolaptan girilir.
1920: Barmenler firarda, ABD’deki yasakların etkisinden sıyrılma peşinde. Çoğu barmenin Küba’ya, Avrupa’ya kaçması barlarda farklı aromaların bir arada kullanılmasına, yeni kokteyllerin tasarlanmasına vesile olur.
1930: Barın kutsal kitabı olarak bilinen, dönemin en bilgili barmeni Harry Craddock’un The Savoy Cocktail Book’u yayında. 750’den fazla reçete içeren kitap günümüzde de basılmaya, kullanılmaya devam ediyor.
1934: Tiki kokteylleri ABD sınırları içinde. İçki yasağı sonrası Hollywood’da restoran ve kokteyl barı açanlardan biri de Ernest Raymmond Beaumont Gant’tır. Peşi sıra açtığı Polinezya restoranları, Hollywood’u tiki kokteylleriyle tanıştırır.
1940’lar: Rom ve Daiquiri’nin yükseldiği yıllar… II. Dünya Savaşı sırasında votka ve viskinin ABD’ye gelişinin iyice zorlaşır, dönemin başkanı Franklin D. Roosevelt komşu Küba ile içki ithalatı üzerine antlaşma imzalar, böylece rom Amerika barlarında iyice popüler olur.
1953-1961: Ian Fleming, tüm dünyaya James Bond’u ve shaken not stirred tekniğiyle hazırlanan Dry Martini’yi takdim ettiği yıllar…
1954: Mojitonun doğduğu yıl. Doğum yeri Havana’daki restoran/bar La Bodeguita del Medio. Avrupa’daki popülerliğine 2000’lerde erişir.
1979: Absolut Votka’nın Amerika’daki yükselişi, bir pop art akımı figürüne dönüşmesi ve şöhretinin çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılması.
1986: Ufukta Cosmopolitan trendi belirir. Martini kokteylinden daha hafif ve lezzetli oluşu, Cosmopolitan’ı iyice popüler kılar. Sex And The City dizisi ve filmleri sonrası uluslararası şöhrete kavuşur.
2000’ler: Damıtılmış, dinlendirilmiş, infüze edilmiş kokteyllerin yükselişi…