YOUTUBE

INSTAGRAM

Demlenmiş İçkiler

NEXT REPUBLIC

Alkollü içkiler ve likörler, neden nasıl ve ne için yapıldığına göre farklı gruplara ayrılır. Kategorize etmek için 5 ana tat kullanılır: Tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve umami. Bu ana kategorilerin birbiriyle karıştırma ihtiyacından barda yeni bir akım başlar: Infused (Demlenmiş) içkiler. Demleme, genel olarak herhangi bir alkolün içine farklı lezzetleri katarak zenginleştirme tekniğidir.

Tercih edilen alkol; votka, cin, rom gibi yüksek dereceli beyaz alkollerde olduğu gibi tat bakımından işlenebilir ve düz olmalıdır. Demlemelerde yıllandırılmış rom, konyak ya da aromalı bir tekila kullanmak iyi bir sonuç vermeyebilir. Tüm demleme kokteyller, farklı bir tat ve özgün bir aroma elde etmek için yapılır. Demlenme süresi de en az malzeme kadar önemlidir.

Demleme yaparken bir başka husus, alkolün kullanılan bitki ve meyveyle ne kadar temas ettiği, karışabildiğidir. Örneğin; bir bütün hindistan cevizini bir şişe romla beraber geniş bir sürahinin içinde beklettiğinizde bir yıl bile geçse tadı değişmez. Ancak hindistan cevizini rendeleyip dilim dilim romun üzerine atarsanız bir hafta içinde kusursuz bir tat elde edersiniz.

Kakule, karabiber, karanfil gibi baharatların aroması kuvvetli, etkileşimi hızlıdır. Demleme sırasında az miktarda ve dikkatlice kullanılmalıdır. Örneğin; bir şişe votkayı demlerken sadece 8-10 adet karanfil kullanmak yeterli olacaktır.

Fesleğen, kişniş, dereotu, maydonoz, tarhun otu, melisa, nane gibi demlemelerde kullanımı yaygın taze bitki ve otları kullanırken baz almanız gereken reçete şöyle:

1 şişe Absolut Vodka
50 gr. taze ot

Seçtiğiniz bitkiyi votka şişesinin içine atın, 3-4 gün oda sıcaklığında dinlendirin. İnce delikli süzgeç yardımıyla cam şişeye süzün. Serin yerde muhafaza edin.

Soğuk demleme içinse reçete şöyle:

1 ölçek alkol
2 ölçek meyve

Kullanacağınız meyveler temiz, pürüzsüz, diri ve mevsiminde olmalı. Portakal, mandalina, lime gibi narenciyeleri kabuklarıyla beraber kullanmak her zaman daha faydalıdır. Taze meyvelerle demlediğiniz alkollerin kullanım süresi gün ışığına maruz kalmadığı sürece 8-12 ay arasında değişir.

Biberiyeli Votka (75 cl)

1 şişe Absolut Vodka
10 dal taze biberiye

Ağzı geniş kapaklı cam bir şişeye taze biberiyeler saplarından ayrılarak konulup şişe kapatılır. Oda sıcaklığında 2 gün dinlendirilip metal bir süzgeç yardımıyla süzülerek kullanılır.

Acıbiberli Tekila

1 şişe Olmeca Altos Reposado %100 Agave
4 adet kırmızı kurutulmuş Toskana biberi

Tekila ve saplarından ayrılmış taze biberler, ağzı geniş kapaklı cam bir şişeye konur. Şişenin ağzı iyice kapatılır, oda sıcaklığında iki gün dinlendirilmeye bırakılır. Metal bir süzgeç yardımıyla süzülerek kullanılır.

Tarçınlı Portakallı Viski

1 şişe Joint
4 cl portakal likörü
3 adet kuru portakal kabuğu
6 adet çubuk tarçın

Ağzı geniş kapaklı cam bir şişeye kurutulmuş portakal kabukları, tarçın çubukları, viski ve likör eklenir. Şişenin ağzı kapatılıp oda sıcaklığında dört gün dinlendirilmeye bırakılır. Metal bir süzgeç yardımıyla cam bir şişeye süzülerek kullanıma hazır hale getirilir.

Dishwasher Yöntemi

Sadece kuru bitki ve çayları kullanacağınız demleme içkilerde bu yönteme başvurmalısınız. Kullanacağınız şişenin köşeli değil yuvarlak yapıda olmasına dikkat edin.

Yaseminli Votka

1 şişe Absolut Vodka
4 yemek kaşığı yasemin çiçeği çayı

Bulaşık makinesinde üç kez yıkanıp kurutulduktan sonra soğumaya bırakılmış ağzı geniş yuvarlak, kapaklı cam bir şişeye çay ve votka konulup şişe kapatılır. Dinlenmeye bırakılır, metal bir süzgeç yardımıyla süzülerek kullanılır.

Bergamotlu Cin

1 şişe Beefeater London Dry Gin
4 çorba kaşığı bergamot aromalı çay

Bulaşık makinesinde üç kez yıkanıp kurutulduktan sonra soğumaya bırakılmış ağzı geniş yuvarlak, kapaklı cam bir şişeye çay ve cin konulup şişe kapatılır. Dinlenmeye bırakılır, metal bir süzgeç ile süzülerek kullanılır.